LEGISLATIVA A HISTORIE
Navrhovaná cenzura internetu v poslední fázi
Projde Babišova cenzura internetu?
V poslanecké sněmovně jde do posledního třetího čtení nový loterijní zákon z úřadu ministra financí Andreje Babiše, jehož součástí je i sporné ustanovení umožňující na základě rozhodnutí příslušného úředníka Ministerstva financí blokovat jakékoliv internetové stránky. Na obranu poskytovatelů tuzemských internetových služeb se postavilo i sdružení CZ.NIC, které v otevřeném dopise vyzývá poslance, aby podpořili pozměňovací návrh Jana Farského, jenž by měl zmíněný paragraf v zákoně zrušit, a nezařazovali tak Českou republiku po bok zemí jako je Čína, Rusko nebo Írán.
Kontroverzní ustanovení v českém zákoně by výrazně postihlo online hraní, které však není zdaleka tak nebezpečné, jako třeba dětská pornografie anebo prodej drog a nevztahuje asi na obchodování s binárními opcemi. Česká republika se přitom nikdy k podobnému kroku neodhodlala ani v případech právě takto závažného obsahu některých internetových stránek a činí tak především v souvislosti s online gamblingem, který je v podstatě možné blokovat už nyní, pouze však rozhodnutím soudu a nikoliv libovůlí ministerského úředníka.
V této souvislosti je velice zajímavé připomenout strategii s názvem Digitální Česko 2.0, kterou Česká republika schválila v roce 2013, v níž se doslovně uvádí:
"Česká republika bude garantovat, že nebude blokovat komukoliv přístup k internetu, případně přístup ke konkrétním internetovým stránkám nebo on-line službám."
Navrhovaný zákon je neúčinný
V novém zákoně je mimo jiné navrhována možnost blokování internetových stránek, přičemž zde je nutné podotknout, že v podobě takovéhoto návrhu bude zákon neúčinný. Blokování lze totiž celkem snadno obejít použitím vhodných technických prostředků, jako jsou anonymizéry a podobně. V dokumentu Digitální Česko 2.0 se v této souvislosti také uvádí:
"Koncoví uživatelé mohou jednoduše obejít blokování, neboť internet je postaven na systému, který nerozlišuje politické členění na státní útvary. Provozovatelé nelegálních internetových stránek se blokování formou seznamu zakázaných internetových stránek mohou rovněž snadno vyhnout. … Zavedení blokování by je navíc podnítilo k tvorbě systémů, které by obsah internetových stránek automaticky přesunovaly v okamžiku zjištění, že tyto stránky byly zařazeny mezi blokované."
Navrhovaný způsob regulace nedoporučila České republice ani Evropská komise a ani Český telekomunikační úřad poukazující na porušení evropských směrnic o volném pohybu služeb.
18+ Hrajte zodpovědně, účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Od 1.1.2017 platí v ČR nový loterijní zákon. Řiďte se vaší jurisdikcí.