LEGISLATIVA A HISTORIE
Co je to závislost na hazardu a jaké jsou příznaky
Pokud hrajeme s rozumem, není na hraní není nic špatného. Jak ale poznáme, že už to s hraním přeháníme? Jak vypadá závislost a jaké jsou její příznaky?
Foto: Pixabay
Co je závislost na hazardu, tedy na takzvaném gamblerství
Závislost na hazardu (gamblerství, hráčství) je psychická závislost, kdy závislého láká na hře hlavně představa rychle vyhraných peněz. Hra je však pro dotyčného z dlouhodobého hlediska nevýhodná.
Někteří zaměňují výraz "závislost na hazardu" se slovem „gambling,“ ovšem tento termín označuje spíše pouze "hraní" a nemusí nutně znamenat závislost. Hrát se dá samozřejmě i zodpovědně i s rozumem. Zvláště v anglicky mluvících zemích se slova gambling nebo gambler používají zcela běžně a za "gamblery" se označují i sami hráči. Znamená to zkrátka "někdo, kdo se věnuje hraní". Mluvíme-li o závislosti na gamblerství, máme nejčastěji na mysli závislost na těchto hrách:
- Výherní automaty
- Ruleta
- Blackjack
- Kostky
- Loterie
Tento seznam není vyčerpávající a prakticky jakákoliv hra, ve které jsou prvek náhody, vklad a možná výhra, mohou teoreticky vést k závislosti na hazardu.
Umíte hrát s rozumem? Víte, jaká jsou pravidla zodpovědného hraní?
Samozřejmě, ne každý, kdo se věnuje hazardní činnosti, je závislý. Patologická závislost je stav, který škodí našemu zdraví nebo našim společenským vztahům, a při němž závislá osoba ztrácí schopnost uvažovat a jednat racionálně. Pokud hraje zodpovědně, s rozumem a hlavně pro zábavu, nikoli pro peníze, je všechno v pořádku.
Kam se obrátit pro pomoc při závilsosti na hazardu: | ||
Organizace | Popis | Kontakt |
SANANIM | Nezisková organizace nabízející léčbu závislostí mimo jiné na hazardu, alkoholu nebo drogách. | 774 701 070 gambling@sananim.cz |
Stop závislosti | Občanské sdružení, které pomáhá jak předáním zkušeností, tak odbornou péčí a nasměrováním na odborníky. | 775 122 273 info@stopzavislosti.cz |
Neprohraju.cz | Web s pomocí a tipy pro ty, kteří mají problémy s online hraním. Obsahuje také anonymní poradnu, kde je možné se svěřit. | pomoc@neprohraju.cz |
Občané proti hazardu | Občanské sdružení, které se zabývá informováním obyvatel a snaží se vyvolat i rozsáhlou diskuzi na téma "hazard". | pomoc@obcaneprotihazardu.cz |
Jak poznat závislost na hazardu a jaké jsou příznaky
Jak už bylo řečeno, ne každý hráč hazardních her je na nich závislý. Proto je důležité znát, jaké jsou příznaky závislosti, což nám pomůže rozpoznat, kdo a kdy potřebuje naši pomoc - případně i to, kdy ji potřebujeme my sami. Mezi ty nejčastější příznaky patologické závislosti na hazardu patří:
- Hazardní hra se stane hlavní životní náplní hráče. Ten pak může zanedbávat práci, rodinu, své přátele nebo další koníčky.
- Hráč neustále myslí na hru, pokud zrovna nehraje, je nervózní
- Touha po rychlé a bezpracné odměně i za cenu možných vysokých ztrát. Vzhledem k nastavení her (šance na výhru je u různých her různá, ale výhoda je vždy na straně herny), je hraní z dlouhodobého hlediska nevýhodné.
- Snaha rychle dohnat ztráty navyšováním sázek.
- Hráč trpí fyzickými nebo psychickými problémy, například sníženou fyzickou výkonnosti, vážnými problémy se spánkem, potížemi se soustředěním a pamětí nebo výčitkami.
- Ztráta kontroly i pojmu o čase během hry, nedodržování předem daných limitů.
- Spojení s dalšími závislostmi - hraní pod vlivem drog nebo alkoholu.
Příznaků je velké množství a mohou být silnější nebo slabší na základě individuálních předpokladů hráče. Aby byl hráč závislým na hazardu, tak nemusí splňovat všechny tyto příznaky, ale třeba i jeden jediný.
Co je to Rejstřík vyloučených osob z hraní a k čemu slouží?
Fáze gamblerství, kterými si hráči procházejí
Hráči závislí na hazardu si typicky procházejí třemi fázemi. Obecně platí, že každá je více nebezpečná než ta předchozí. Tyto 3 fáze nemusejí nutně přijít, u některých může dojít k vynechání některé z nich.
- Fáze vyhrávání – Hráč vidí, že může díky hazardní hře teoreticky přijít velmi rychle k vysokým penězům. Je také možné, že hráč měl nějakou dobu štěstí a opravdu se mu podařilo krátkodobě vyhrát peníze. Začne pak s tímto výsledkem počítat i do budoucnosti a věnuje hře stále více času.
- Fáze prohrávání – Hráč se věnuje hře stále více a investuje do ní stále vyšší částky. Vzhledem k tomu, že hry jsou nastaveny tak, že má dlouhodobě výhodu herna, hráč o své peníze postupně přichází. Nejdříve investuje peníze svoje, později si začne půjčovat a zadluží se. Tyto dluhy se neustále navyšují a hráč je ospravedlňuje tím, že až přijde vysoká výhra, všechny je splatí.
- Fáze zoufalství – Hráč je již na hazard velmi vázán a stal se zásadní součástí jeho života. Dluhy narostly do takové výše, že ani při vysoké výhře je hráč nemůže splatit. Vzhledem k nutkavé potřebě hrát se zadlužuje stále více a v některých případech může si začít na hraní vydělávat trestnou činností, například krádežemi.
Tyto fáze jsou spíše orientační a rozhodně neznamenají, že by si hráč měl všemi projít, než začne problém s gamblerstvím řešit. Právě naopak. Obecně platí, že čím dříve se s problémem hráč svěří, tím lépe. Nutkavou potřebu hrát si ale ani hráč nemusí sám uvědomovat a je tedy potřeba, aby také naslouchal svému okolí, které může dávat lepší zpětnou vazbu například o změnách chování hráče.
Jak poznám, že jsem závislý na hazardu (gamblerství) - diagnóza
Organizace Gamblers Anonymous (Anonymní gambleři) se věnuje problematice závislosti na hazardu po celém světě a vytvořila dotazník o 20 otázkách, podle kterého se může každý diagnostikovat. Na otázky odpovídejte pouze „ano“ nebo „ne“:
- Zameškali jste kvůli hazardu práci nebo školu?
- Zapříčinil někdy hazard ve Vaší domácnosti nespokojenost?
- Měl hazard vliv na Vaši pověst?
- Cítili jste někdy po hraní výčitky svědomí?
- Uchýlili jste se někdy k hazardu, abyste získali peníze, se kterými byste pak splatili dluhy nebo jinak vyřešili své finanční problémy?
- Způsobil hazard pokles ambice nebo efektivity?
- Měli jste po prohře pocit, že se musíte rychle vrátit a vyhrát ztráty zpět?
- Měli jste po výhře silné nutkání vrátit se a vyhrát víc?
- Hráli jste tak často, dokud jste všechno neprohráli?
- Půjčili jste si někdy, abyste dotovali svou hazardní činnost?
- Prodali jste někdy něco, abyste dotovali svou hazardní činnost?
- Zdráhali jste se použít "Peníze na hazard" na běžné výdaje?
- Vedl u vás hazard ke ztrátě zájmu o vlastní blaho nebe blaho rodiny?
- Hráli jste někdy déle, než jste plánovali?
- Uchýlili jste se někdy k hazardu, abyste unikli před strachem, problémy, nudou, osamělostí, smutkem nebe ztrátou?
- Spáchali jste někdy nebo uvažovali jste o spáchání trestného činu, abyste mohli dotovat svou hazardní činnost?
- Způsobil vám hazard problémy se spánkem?
- Vzniká ve vás po hádce, zklamání nebo frustrace nutkavá potřeba hrát?
- Měli jste někdy silné nutkání oslavit nějaký úspěch několika hodinami hazardního hraní?
- Měli jste někdy v důsledku hazardu sebedestruktivní nebo sebevražedné myšlenky?
Dotazník v originále najdete na Gamblers Anonymous zde. Hráč závislý na hazardu odpoví typicky na alespoň 7 otázek Ano. Pozor, neznamená to, že při šesti kladných odpovědích se není čeho bát. Už jen fakt, že tento dotazník vyplňujete, může značit minimálně sklony k závislosti na hazardu.
Léčba závislosti na hazardu
- Prvním a mnohdy i nejsložitějším úkolem je si vůbec přiznat, že nějaký problém skutečně existuje. Závislí obecně tvrdí, že mají vše pod kontrolou, což si i sami mohou myslet. Právě přiznání problému je prvním popudem k tomu vůbec situaci řešit a vyhledat pomoc u svých nejbližších nebo u profesionálů.
- Důležitým krokem závislého je nevystavovat se pokušení hrát. Měl by se proto obloukem vyhýbat jakémukoliv hazardu, i když třeba nemá v úmyslu hrát. Neměl by tudíž být přítomen ani jako divák a neměl by navštěvovat místa, kde se hraje. Už jen blízkost hazardních her může pokoušet do takové míry, že si závislý opět zahraje.
- Svěřte se a vyhledejte pomoc. Závislost prakticky na čemkoliv je prakticky nemožné zvládnout úplně svépomocí. Podporou by vám měla být rodina a přátelé, ale také programy, organizace a profesionálové, kteří mají se závislostmi a jejich léčením zkušenost.
- Jakákoliv sebemenší pomoc znamená vyšší šanci na výhru nad závislostí. Nejste si jisti, že zvládnete nehrát ihned po výplatě? Svěřte své peníze někomu, kdo se o ně bude starat. Nevíte, jestli můžete vydržet bez hraní online? Nainstalujte si například program GamBan, který zablokuje veškeré stránky s hazardem, nebo si nastavte sebeomezující limity v online hernách. Můžete také požádat o zapsání do Rejstříku osob vyloučených z hraní.
Důležité odkazy na organizace a odborníky
Jestli jste sami závislí nebo máte ve svém okolí někoho, kdo potřebuje pomoc, je důležité se obrátit na správné organizace a odborníky, kteří mají se závislostí (nejen na hazardu) zkušenost a opravdu umí pomoci.
Navštívit můžete tyto webové stránky, které se hazardnímu hraní a závislostem věnují:
https://www.hazardni-hrani.cz/
Nebo pak zahraniční stránky v angličtině:
https://www.begambleaware.org/
http://www.gamblersanonymous.org/ga/
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak si v online casinu nastavit limity hry
Podle zákona o hazardních hrách 🎰 si musí hráči v online casinech nastavovat herní limity. Co to vůbec znamená ❓ a jak vše jednoduše nastavit?...
Jak si nastavit bankroll management při hraní
Dodržování bankroll managementu je základním atributem, jak nezbankrotovat nejen na burze, ale také v online casinech.
Loterijní zákon – hazardní legislativa AKTUÁLNĚ
1. ledna 2017 vstoupil v platnost Zákon o hazardních hrách📚. Co legislativa přinesla a jaká je aktuální situace okolo sázkových kanceláří,...