LEGISLATIVA A HISTORIE
Co je Rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her v ČR
Zjistěte, jakým způsobem funguje rejstřík vyloučených osob, které se v České republice nemohou účastnit hazardních her.
Jak funguje registr osob vyloučených z hraní hazardu
Když na začátku roku 2017 začal platit nový zákon o hazardu, tak jednou z jeho částí byl i vznik registru, kam by byly zapsány osoby, které budou vyloučené z hraní hazardu. Oficiálně se tento registr nazývá Rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách, někdy ale bývá nepřesně označován jako Registr vyloučených hráčů. Jde o informační systém veřejné správy, který není přístupný třetím stranám. Jeho cílem je, aby provozovatel hazardních her danou osobu ani nepustil do herního prostoru, tím pádem si tato osoba nebude moct založit hráčský účet a následně se jakkoliv účastnit hazardní hry.
Ačkoliv byl rejstřík vyloučených osob v zákoně už v roce 2017, tak se při jeho přípravě objevily komplikace. Technickou specifikaci uveřejnilo Ministerstvo financí ČR na svých webových stránkách již v roce 2019 a od té doby se provozovatelé hazardních her připravovali na připojení k registru. Zkušební provoz rejstříku běží od září 2020 a do plného provozu byl rejstřík uveden 20. 12. 2020.
Chci výpis z Rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách
Ministerstvo bohužel dotčeným osobám nezasílá informace o zápisu do Rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách. Pokud vás tedy zajímá, zda jste v něm zapsán, tak se můžete kdykoli obrátit na Ministerstvo financí s žádostí o výpis z Rejstříku. Ministerstvo vám následně zašle výpis s informací, zda jste v Rejstříku zapsán i s uvedením důvodu/ů zápisu.
Formulář žádosti o výpis z Rejstříku naleznete ZDE
Zápis do registru vyloučených osob
Zapsání do rejstříku vyloučených osob lze provést dvěma způsoby. Buď danou fyzickou osobu zapíše samotné Ministerstvo financí ČR, nebo tak učiní konkrétní jedinec na základě vlastní žádosti. V případě, že to bude Ministerstvo financí, které někoho na seznam zapíše, tak musí daná fyzická osoba splňovat jednu z následujících podmínek:
- 1️⃣ Pobírá dávky pomoci v hmotné nouzi (kromě mimořádné okamžité pomoci)
- 2️⃣ Je starší 18 let a je s osobou v prvním bodě společně posuzována dle zákona o pomoci v hmotné nouzi nebo zákona o životním a existenčním minimu
- 3️⃣ Bylo jí nařízeno omezení nebo povinnost zdržet se hazardních her, hraní na hracích přístrojích a sázek nebo léčení ze závislosti na hazardu dle trestního zákoníku
- 4️⃣ Byl jí nařízen předběžný zákaz her a sázek, a to podle zákona upravující trestní řízení
- 5️⃣ Bylo vůči ní pravomocně rozhodnuto o úpadku
- 6️⃣ Má vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti a neplní ji
V případě dávek v hmotné nouzi jde o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Pod tyto dávky tedy nespadá například příspěvek na bydlení. Ani žádné jiné dávky, příspěvky nebo podpora státu pro vás nebudou znamenat zápis do rejstříku vyloučených osob.
Jak se zapsat do registru vyloučených hráčů?
Jak už bylo zmíněno, tak kromě zápisu od Ministerstva financí se může na seznam zapsat každý dobrovolně na vlastní žádost. To je určeno pro případy, kdy někdo cítí, že nemá své hraní pod kontrolou a zápisem do registru se snaží sám sebe chránit.
Žádost o zápis do rejstříku vyloučených osob (Ministerstvo financí ČR)
Žádost o zapsání do rejstříku vyloučených osob si každý může vygenerovat vyplněním tohoto online formuláře (odkaz vede na Ministerstvo financí ČR). Následně je třeba ji podat na ministerstvo prostřednictvím datové schránky, emailu s uznávaným elektronickým podpisem nebo poštou s úředně ověřeným podpisem. Podrobné pokyny obdržíte spolu s vygenerovanou žádostí.
Výmaz z rejstříku vyloučených osob
Pokud bude konkrétní jedinec zapsaný do registru Ministerstvem financí podle jednoho z předchozích 5 bodů, tak může být z rejstříku opět i vymazán. A to v případě, kdy Ministerstvo financí od jiného orgánu veřejné moci zjistí, že už pominul důvod, aby tato osoba byla na seznamu vyloučených osob.
Žádost o výmaz z rejstříku vyloučených osob
Další možností pro vymazání z registru je vlastní žádost fyzické osoby. Pokud Ministerstvo financí nenalezne důvod pro výmaz, tak to následně musí sdělit do 30 dnů. Osoba, která se na seznamu ocitla z důvodu úpadku, z něj bude vymazána po nabytí právní moci rozhodnutí, které určuje, že insolvenční řízení skončilo. Řeč už byla i o zápisu do rejstříku na vlastní žádost. I v tomto případě lze provést výmaz, ten ale může přijít nejdříve rok po zapsání do registru.
Výmaz se provádí prostřednictvím stejného online formuláře jako zápis – viz informace výše.
Osob v exekuci se zápis do registru netýká
Můžete se setkat s mylnou informací, že do rejstříku budou automaticky zapsány i osoby v exekuci. To ale není pravda. Exekuce není ani jedním z pěti důvodů pro zápis do registru. Je totiž potřeba rozlišovat exekuci a insolvenci, tedy úpadek.
Rejstřík vyloučených osob insolvence
Osoby v insolvenci se často pokoušejí o oddlužení a vyhlásí osobní bankrot. Dostanou se tak do insolvenčního rejstříku a tím i na seznam vyloučených osob z hazardních her.
Zato exekuce neznamená automatické zapsání do registru vyloučených osob. Lidé v exekuci ale samozřejmě stále mohou o zápis do rejstříku vyloučených osob sami požádat.
RVO a neplacení výživného: Zákaz hraní automatů?
Od 1. července 2022 budou do Rejstříku vyloučených osob zapsány také osoby, které neplní vyživovací povinnosti ke svým nezaopatřeným dětem. Pokud tedy dlužíte na alimentech, tak si v žádném casinu nezahrajete. Zápis do Rejstříku bude probíhat automaticky, stejně jako případné vymazání. Vymazání osoby tedy nebude možné provést na základě vlastní žádosti dotčeného neplatiče alimentů.
Existuje RVO registr hráčů automatů a hazardních hráčů? Ovlivní žádost o hypotéku?
Zatímco registr vyloučených osob z hraní hazardních her již nějaký čas funguje, nějaký celkový rejstřík všech hazardních hráčů neexistuje. Stát si totiž žádný takový seznam nevede. V případě registru vyloučených osob k němu banky přístup nemají.
Při žádosti o hypotéku nebo nějaký úvěr je ale potřeba mít na paměti, že i tak banky o jedinci zjistí, zda se věnuje online hazardu nebo sázení. A to bez jakéhokoliv registru, stačí jim k tomu pohyby na bankovním účtu dané osoby.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Seznam legálních online casin 🛡️ v ČR
V ČR mohou působit pouze licencovaná online casina✔️. Kolik jich momentálně je a která casina jsou v ČR legální?
Co je Herní plán online casin
Víte co je to Herní plán? Co musí obsahovat Herní plán online casina🧿 a proč musí mít každé casino svůj vlastní Herní plán? Tento článek vám na...
Co je AML - zákon proti praní špinavých peněz
Zajímá vás co je AML zákon? ☑️ Jak kontrolují povinné osoby klienty vůči AML? Také zde naleznete Seznam rizikových zemí pro AML. 🧨 Co znamená...